Strešna kritina za vaš objekt bo dobro izbrana le pod pogojem, da boste upoštevali nekatere zelo pomembne dejavnike. Ko se torej odločate za nakup kritine za streho, je treba predvsem upoštevati naklon strehe. Strehe na sploh delimo predvsem glede na njihov naklon. V grobem lahko rečemo, da poznamo ravne ali poševne strehe.
Sicer pa ima strešna kritina na vašem objektu izjemno pomembno vlogo. Njena primarna naloga je ta, da vas najučinkoviteje zaščiti proti padavinski vodi, da ne pride v nadaljnje plasti strehe. Pri izbiri kritine je treba upoštevati tudi regionalne značilnosti in razmere na sami lokaciji – topografske značilnosti, nadmorsko višino, kemično sestavo zraka, stavbe v okolici.
Ključne značilnosti za vlaknocementno kritino
Vse bolj priljubljena je vlaknocementna strešna kritina. Izdelana je iz cementa, ki je armiran z vlakni. Celulozna vlakna se uporabljajo zlasti za vezivo. Plošče kritine so lahko povsem ravne ali pa valovite. Lahko so nekoliko večjega formata v primerjavi s klasično kritino. Tovrstna strešna kritina je na voljo v različnih barvah, sicer pa je v osnovi sive barve. Streho se z njo lahko prekriva dvojno ali pa enojno.
Ključna prednost tovrstne kritine je ta, da je lahka. Zaradi večjih dimenzij omogoča precej hitro polaganje. Je zelo trdna in naravne sestave, odlično odporna na poškodbe. Prav tako je ognjeodporna ter paropropustna.
Značilnosti opečnate kritine
Pri nas je prav tako zelo priljubljena strešna kritina iz žgane gline. Na trgu je na voljo v različnih oblikah. Je glazirana in neglazirana. Velja torej za najpogosteje uporabljeno kritino pri nas. Ponaša se z dovolj dolgo življenjsko dobo. V primeru točkovnih poškodb jo lahko zamenjate s posameznimi kosi. Sicer pa takšna strešna kritina sodi med težje vrste kritin. To je še posebej priporočljivo za vse kraje, kjer je pogosto na vidiku nekoliko močnejši veter.
Bi se torej na vašem objektu bolje obnesla vlaknocementna ali opečnata strešna kritina?